Gönderim Yeri Seçin

Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Filtrele ve Sırala

Bonsai Çiçeği

Çin’den Japonya’ya uzanan yolculuğunu dünyanın dört bir yanında süs bitkisi olarak sürdüren bonsai çiçeği enteresan görseliyle dikkat çeker. Japon bonsai ağacı olarak da bilinen bitki minyatür ağaç gibi görünen saksı çiçeğidir. Sevdiklerinize ilginç bir hediye arıyorsanız sizin için doğru seçim olabilir.

İlginç Görünümü ile Bonsai Çiçeği

“Saksıdaki ağaç” anlamına gelen “bon-sai” adı Japonca dilinde ‘’bon’’ tabak ve ‘’sai’’ bitki kelimelerinden oluşur. Farklı tekniklerle saksıda yaşamaya alıştırılan küçük ağaçlar olduğundan masa üzerinde, raf ve tezgahlarda dekor amaçlı kullanılır. Özel üretim olduğundan çoğaltmak mümkün değildir. Bonsai tohumdan yetiştirilebilecek değil, satın alınabilecek bir üründür.

Bonsai çiçeği çeşitleri kullanılan ağaç türüne göre farklı görsellere sahiptir. Geniş gövdeli, kökleri topraktan çıkan ağaç gibi görünebileceği gibi tek gövdeli meyve ağaçlarına da benzeyebilir. Türüne ve tasarımına göre hepsi benzersiz ve özeldir. Bonsai çiçek türleri arasından karar verdiğinizde size benzersiz tasarıma sahip modeller gönderilir.

Bonsai Ağacı Bakımı

Bakımına dikkat edilmesi gereken ve özen isteyen bitkilerden olduğu için bonsai çiçek aldıktan sonra dikkatli olmalısınız. Ağaç gibi görünmesine rağmen özel yapıldığı için hassas ve dikkat isteyen ürünlerdir. Yıllar boyunca mekanı süsleyecek ve yaşamınıza tanıklık edecek bir bonsai ağacı istiyorsanız sulama en önemli konudur. Ayrıca direkt güneş ışığı almayan yarı gölgeli yerlere konulmalıdır.

Bonsai çiçek çeşitleri genellikle aşırı sulandığında çürümeye başlar. Susuz kaldığında ise kuruyarak güzelliğini kaybeder. Sulama öncesinde toprağın elle kontrol edilmesi ve ihtiyaç duyuyorsa su verilmesi gerekir.

Zaman içerisinde köklere yakın yerlerden yeni dallar, filizler çıkabilir. Bu filizlerin temizlenmesi ana gövdenin sağlıklı olmasını sağlar. Bitkiniz büyüdükçe 2 yılda bir saksısını değiştirerek daha fazla köklenmesi, genişlemesi, uzaması için uygun ortam yaratabilirsiniz.

Bonsai Çiçeği Özellikleri

Latince adı da bonsai olan Moraceae familyasına ait olan ağacın doğada çok daha büyük halleri bulunur. Saksı, teraryum içerisine satılan bonsai ağacı çiçeği doğadaki halinden farklıdır. Küçültülür ve farklı ağaç, manzara tasvirleri şeklinde yeniden tasarlanır.  Kademeli kökler, ağaç türünün orijinal görünümüne benzerlik, farklı yönlere uzanan dallar ve gövde tasarımları öne çıkan özellikleridir.

İç mekan ve balkon bitkisi olarak kullanıma uygundur. Balkon bitkisi olarak kullanılmak isteniyorsa genellikle kapalı camlı yerlerde daha iyi yaşar, gelişir. Tamamen güneş, yağmura maruz kalması halinde uzun ömürlü olmayabilir. Taze Çiçek ile bitkinizi sipariş verdikten sonra bu koşulları karşılayan bir alanda güvenle sergileyebilirsiniz.

Bonsai Çiçeği Sembolizmi

Bonzai çiçeği başlangıçta bir fidandan oluşur ve 3-5 yıllık özverili bir bakımla yetiştikten sonra satın alınabilir hale gelir. Bonsai yeryüzü ile cennet, doğa ile insan arasındaki bağı yansıtır. Felsefi açıdan ise uyum, gelişim, hayat döngüsü ve empatiyi temsil eder.

Minyatür ağaç olarak bilinen Bonsai’nin aynı zamanda bir sanatı ifade eder. Doğu Asya’da dağları, denizleri, nesneleri, hayvanları hatta insanları küçültme sanatıdır. Peyzaj mimarlarının bahçe tasarımlarında bonsai çiçeğini kullanmaya başlamasıyla bonsai ağaçlarına olan ilgi de artmıştır.

Sevdiklerinize geçmiş olsun demek, yeni iş/terfi  ya da bebek kutlamak, anneler gününde vermek için anlamlı bir hediye olur. Yalnızca kadınlar için değil erkekler içinde odalarına anlam katabilecek iyi düşünülmüş bir detay olabilir. Hediye alan kişi bonsai minyatürünün simgelediği ağacın gölgesine uzanma hayalleri kuruyorsa hediyeniz amacına ulaşmış demektir.

Bonsai Çiçeği Türleri ve Anlamları

Bonsai minyatür ağaç yapma sanatı aslında sanatçının fikirlerini dışarıya yansıtması ve insanların birbirlerine olan duygularını yansıtması için kullanılır. Estetik görünüşü ile bir bahçeye benzeyen bitkinin sanatçısı bahçıvan kabul edilir.

Doğanın insana sunduğu iyileştirme gücünü, ruh ve beden dengesini, basit ve kolay yaşamı, barış ve huzuru temsil eder. Benzedikleri ağaçlara göre farklı türlerin taşıdığı anlamlar şunlardır:

  • Açelya bonsai bitkisi güzellik ve kadınlarla ilişkilendirilir. Bolluk, bereket, zeka, güzellik, tutkulu aşk duygularını yansıtmak için tercih edebilirsiniz.
  • Şimşir ve sedir bonsai ağacı ölümsüzlük, sonsuzluk, cömertlik gibi farklı duyguları göstermek için tasarlanan modellerdir.
  • Kiraç çiçeği şeklinde tasarlanan bonsai ağaçları kadınları ve kadınların hakimiyetini sembolize eder. Yenilenme, yeniden doğuş, umut gibi birçok anlamı ile Sevgililer Günü için de şık bir hediye olabilir.

Bonsai Çiçeği Siparişi

Ağaçlara olan sevginin sanata dökülmesiyle ortaya çıkan minyatür bonsai ağacı çeşitleri dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de oldukça fazla bulunur. Taze Çiçek ile birbirinden etkileyici modeller arasından hemen bonsai siparişi verebilir ve sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz. Dilerseniz çiçek sepeti tasarımları ile farklı bitkilerle bir araya gelmiş modelleri arasından kararınızı verebilirsiniz.

Artan talep, minyatür bonsai ağaçları tasarımlarını her evin olmazsa olmaz dekorasyon unsurlarından biri haline getirir. Evinizin her köşesini güzelleştiren ve doğal bir atmosfer oluşturmanızı sağlayan bonsai saksıları dekoratif görünür. Kütükte çiçek bonsai bitkisi ahşapla olan uyumu ile dikkat çeker.

Ev ya da ofisiniz için bitki almak istiyorsanız aranjman şeklinde tasarlanan bonsai modellerine göz atabilirsiniz. Aynı zamanda bitki köşesini süsleyecek barış çiçeği sipariş talebinizi de oluşturup evinize şıklık katabilirsiniz.

Sevdikleriniz için anlamlı, sembolik anlamlar taşıyan hediye arayışındaysanız da iki bitkiyi birlikte seçebilirsiniz. Özel günlerde gönderim için kutuda çiçek tasarımlarına da göz atabilirsiniz.

Bonsai Bitkisi Fiyatları

Taze Çicek’te bonsai fiyatlarını ve çeşitlerini inceleyebilir, sizin için doğru ve anlamlı olduğunu düşündüğünüz bonsai ağacı siparişinizi kolaylıkla verebilirsiniz. Bonsai bitkisi türüne ve büyüklüğüne göre farklı fiyat aralıklarındadır.

Zamanla bitkilerde büyüme devam ettiği için bonsai fiyatları değişebilir. Aranjman, saksı türü, bitki boyutu, dal sayısı, süsleme gibi birçok farklı unsura göre değişen bonsai çiçek fiyatları arasından cebinize uygun olanı bulabilirsiniz.

Her bütçe ve zevke uygun bonsai bitkisi Taze Çiçek'te! Taptaze çiçeklere ve hiçbir sitede görmediğiniz tasarımlara ulaşmak için bonsai çiçeği fiyatı ve çeşitlerine göz atabilirsiniz.