Saksı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

​​​​​​​Çiçeklerle vakit geçiren birçok insan sevdiği çiçeğe uygun bir saksıya sahip olmayı istiyor. Sağlıklı bir çiçek yetiştirmeniz için doğru saksıyı seçmeniz gerekiyor. Saksı alırken beğendiğiniz ürün tasarımları yerine amacına uygun olanlara yönelmenizde fayda var.

Çiçeklerle vakit geçiren birçok insan sevdiği çiçeğe uygun bir saksıya sahip olmayı istiyor. Sağlıklı bir çiçek yetiştirmeniz için doğru saksıyı seçmeniz gerekiyor. Saksı alırken beğendiğiniz ürün tasarımları yerine amacına uygun olanlara yönelmenizde fayda var. Saksıda yer alan tüm tasarım detayları çiçeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için belirleniyor. Bu nedenle saksı seçiminden önce hangi çiçek için kullanacağınıza karar verebilirsiniz. 

 

İşte saksı seçiminde dikkat etmeniz gereken püf noktalar;

 

Gözenekli yapı 

 

Saksılar birden farklı materyalden elde edildiği için yapısal bazı farklılıkları bir arada sunuyor. Doğal malzemelerin bir araya gelmesi ile yapılan gözenekli saksılar birçok çiçek için uygun ortamı oluşturuyor. Gözenekli saksılar içeride hava dolaşımına müsade ettiği için çiçeklerin daha sağlıklı bir şekilde yetişmesine katkıda bulunuyor. Gözenekli saksılar sayesinde bitki köklerinin kolayca nefes almasını sağlayabilirsiniz. Düzenli bir şekilde sulama gerektiren gözenekli saksılara su vermeyi ihmal etmeyin. 

 

Saksının ağırlığı 

 

Saksının yapısı ve ağırlığı gibi detaylar çiçekleriniz açısından büyük önem taşıyor. Özellikle düzenli olarak sulama isteyen çiçeklere sahipseniz saksının hafifliği sizin için önemli olabilir. Suyu emen toprak daha fazla ağırlaşacağı için yapı olarak hafif saksılara yönelebilirsiniz. Bu nedenle saksı almadan önce toprak, su ve saksının ağırlığını iyi hesaplamanız gerekiyor. Saksıyı koyacağınız alana ürün ağırlığına dikkat etmeniz daha iyi sonuçlar doğuruyor. Özellikle balkon gibi tehlikeli alanlarda yapı olarak hafif saksılar tercih edebilirsiniz. 

 

Saksının drenaj özellikleri  

 

Çiçeklerinizi koyacağınız saksıyı seçerken uzun vadeli bir ürüne sahip olmak isteyebilirsiniz. Özellikle drenaj açısından farklı çiçek tiplerine uyum sağlayan bir saksı tercih ederek tasarruflu ve ekonomik bir ürüne sahip olabilirsiniz. Bu sayede aynı saksı ile birden farklı çiçeği sağlıklı bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Saksı seçiminde yeterli drenaj deliğine dikkat ederek alışveriş yapmayı ihmal etmeyin. Bitki köklerinin sağlıklı bir şekilde kalması ve büyümesi için hava alması gerekiyor. Aradığınız oksijeni ise saksınızda yer alan drenaj miktarı belirliyor. 

 

Saksının estetik yapısı  

 

Hoş kokusu ve yapısı ile sizi kendine çeken çiçekler için uzun ömürlü bir saksıya sahip olmak isteyebilirsiniz. Saksının ömrünü belirleyen detayların başında ürünün kullanım amacınıza uygunluğu geliyor. Bu nedenle kullanım kolaylığı ve estetik yapıyı bir araya getiren saksı modellerine yönelebilirsiniz. Bahçenize ya da balkonunuza uyum sağlayan bir saksı arıyorsanız renkler ve tasarım detaylarından yürüyebilirsiniz. 

 

 

whatsapp facebook twitter linkedin pinterest


Benzer Makaleler