Gönderim Yeri Seçin

Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Filtrele ve Sırala

Çuha çiçeği genellikle kış sonlarında veya ilkbahar başlarında çiçek açmaya başlar. Çuha çiçeği üzerindeki neşeli çiçekler, kışın kasvetli havasını evinizden uzaklaştırabilir. Rengarenk çiçeklerini yetiştirirken bu sevimli bitkinin bakımını nasıl yapacağınızı düşünebilirsiniz. Bu güzel ve renkli bitkinin hayatta kalmasını istiyorsanız, çuha çiçeği için iç mekan bakımının oldukça önemli olduğunu unutmamalısınız.

 

Çuha Çiçeği Nedir?

Bu bitkinin farklı renklerde olan çiçeklerinin çanağa benzeyen yaprakları vardır. Genellikle bahçecilikte ve iç mekanlarda süs bitkisi olarak yetiştirilen bu bitkiden rengarenk çiçek sepeti oluşturabilirsiniz. Taze çiçekleri ile oluşturduğu görüntüyü çok seveceksiniz.

 

Çuha Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çuha çiçeği nispeten az bakım gerektirir ve bakımı oldukça kolaydır. Çuha çiçeği bitkilerinin bakımının en önemli yönü, doğru miktarda su aldıklarından emin olmanız olabilir. Toprağı çok kuruysa, çiçekleri solabilir ve toprakta su birikintisi varsa, kökler çürüyebilir.

Çuha çiçeğinizi sularken bitkinin etrafını da suladığınızdan emin olmalısınız ve doğrudan yaprak ve çiçekleri sulamaktan kaçınmalısınız. Bitkiniz, kuru ortamlarda ya da iç mekanda ise, toz birikimini gidermek için düzenli olarak yapraklarını nemli bir bezle silmeniz gerekebilir.

Çuha çiçeği bakımında, ortak bir soru, çiçek açtıktan sonra çuha çiçeği ile ne yapılacağıdır. Bitkinizi korumanın ilk adımı ve en kolay yolu, solan çiçekleri koparmaktır. Bu, besinleri bitkinin geri kalanına odaklayarak güçlenmeye devam etmesini sağlayacaktır. Budama, yeni büyümeyi teşvik etmenin ve bitkinize eskisinden daha fazla tomurcuk yetiştirme şansı vermenin başka bir yoludur. En iyi sonuçları görmek için çuha çiçeği boyunun üçte biri kadar kesme işlemini yapabilirsiniz.

 

Çuha Çiçeği Her Yıl Çiçek Açar mı?

Evet! Doğru iklimde, çuha çiçeği her yıl çiçek açabilir. Aslında uygun koşullara bakımı yapıldığında, çuha çiçeği her yıl sadece çiçek açmakla kalmayıp, aynı zamanda çoğalarak büyümeye devam edecektir.

 

 

Çuha Çiçeği Çiçekleri Ne Zamana Kadar Çiçek Açar?

Çuha çiçeği çiçeklerinin ne kadar süre hayatta kalacağını etkileyen birçok farklı faktör olsa da, yedi haftaya kadar bir çiçeklenme dönemi görebilirsiniz. Bitkinin kendisi, doğru koşullar sağlanarak bakım yapıldığında altı yıla kadar her yıl çiçek açmaya devam edebilir.

 

Çuha Çiçeğinin Çoğaltılması

Çuha çiçeği, çoğalma yetenekleri ile bilinir ve zemin örtüsü için harika bir bitkidir. Çok hızlı yayıldıkları için, çuha çiçeği bitkilerinizi bölerek, her birine tam potansiyeline büyümek için yeterli alan verdiğinizden emin olmalısınız. Bitkileri ayırmak istiyorsanız, bunu yaz sonuna doğru ve çiçeklenmeyi bitirdikten sonra sonbahar mevsimine doğru yapmanız gerekir.

 

Yeniden Çiçek Açması İçin Ne Yapılmalıdır?