-

Gönderim Yeri Seçin

Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Filtrele ve Sırala

Her bir çiçek birbirinden güzel olsa da dünyada yaklaşık olarak  400.000 çiçek türü bulunmaktadır. Çiçeklerin kokusu ve güzelliği kadar tazeliği de sizleri etkisi altına alacaktır. Sizler için dünyada bulunan en nadir, birbirinden güzel çiçekleri derledik.

Ceset Çiçeği (Amorphophallus titanum)

ceset-cicegi

 

Endonezya yağmur ormanlarında bulunan Ceset Çiçeği, doğal yaşam alanında 12 metreye kadar büyüyebilmektedir. En büyük ve en nadir çiçeklerden biri olan Ceset Çiçeği adını, çiçek açtığında yaydığı kokunun çürük ete benzemesinden almaktadır.

Ateş Lalesi (Gloriosa superba)

ates-lalesi

 

Tropik iklimde yetişen ve Güney Afrika ile Asya’ ya özgü olan ateş lalesi, görüntüsüyle sizi etkisi altına alacak eşsiz bir çiçektir. Zimbabve’nin ulusal çiçeği olarak kabul edilen Ateş Lalesi’nin bir kısmı zehirli olabilmektedir. Bu sebepten dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Sarı Venüs Çarığı Çiçeği (Cypripedium calceolus)

sari-venus

 

Eşsiz görünümüyle kadın terliğini anımsatan Sarı Venüs Çarığı Çiçeği orkide ailesinin bir üyesidir. Günümüzde Asya ve İspanya dahil olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde bulunmaktadır. Aynı zamanda Birleşik Krallık’ta 1981 Yaban Hayatı ve Kırsal Yasası ile korunmaktadır.

Ceset Zambak ( Rafflesia arnoldii)

ceset-zambak

 

Endonezya’da yetişen bu çiçek  Ceset Çiçeği ile neredeyse aynı kokuyu yayan ve adını burdan alan bir diğer büyük çiçektir. Dünyanın bulunan en büyük çiçeği olan Ceset Zambak’ın çapı 1 metreye kadar uzayabilmektedir. Aynı zamanda Ceset Zambağı’nın görünür bir kök veya yaprağı yoktur.

Yeşim Asma ( Strongylodon macrobotrys)

yesim-asma

 

Bu etkileyici güzellikteki çiçeğin doğal yaşamı büyük oranda yok edildiğinden vahşi doğada soyu tükenmek üzeredir. Bu güzel pençe şeklindeki çiçeğin rengi maviden yeşile doğru değişir. Flipinler’in yağmur ormanlarında yetişen Yeşim Asma’larının  doğal tozlayıcıları yarasalardır.

Hayalet Orkide (Dendrophylax lindenii)

hayalet-orkide

 

Dünyanın en nadir çiçeklerinden biri olan hayalet orkide adını yapraklarının şeklinden almıştır ve çoğaltılması neredeyse imkansızdır. Bu eşsiz çiçek Küba, Florida ve Bahamalar bölgelerinde yetişmektedir. Eşsiz olmasının bir sebebi de yapraklarının olmamasıyla birlikte fotosenteze bağlı değildir ve kendi yiyeceklerini üretmemesidir. Oldukça seçici olan bu çiçek büyümek için belirli konak ağaçlara ve çiçek açmak içim mükemmel koşullara ihtiyaç duyar. Aynı zamanda Florida’da nesli tükenmekte olan bitkiler arasındadır.

Çikolata Kozmozu (Cosmos atrosanguineus)

cikolata-kozmoz-cicegi

 

Çikolata Kozmozu Meksika’ya özgü ve 100 yıldan fazladır vahşi doğada tükendiği açıklanmıştır. Kokusuyla çoğunuzu etkileyecek olan bu çiçek yoğun bir kahverengine sahiptir. Çiçek açtığında yoğun bir çikolata kokusu yaymaktadır. Günümüzde bu güzel çiçeklerin klonları korunan alanlarda saklanmaktadır.

Terlik Orkide (Paphiopedilum rothschildianum)

terlik-orkide

 

Malezya’nın Sabah eyaletindeki Borneo adasına özgü olan bu nadide çiçek, dünyanın en pahalı çiçeklerinden biri olarak kabul edilmektedir ve orkide ailesinin önemli üyelerinden biri olan Terlik Orkide’nin büyümesi tam olarak 15 yıl sürmektedir.