-

Gönderim Yeri Seçin

Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Filtrele ve Sırala

Lotus çiçeği, en çok karşılaştığımız ve anlamı derin olan simgelerdendir. Nelumbonaceae ailesinin üyesi olan lotus, mitolojide de kendine yer edinmiştir. Topraktan bağımsız olarak, su yüzeyinde yaşayan lotus bitkisi, taze, tertemiz ve berrak bir görünüme sahiptir.

lotus-çiçeği

Geçmişte Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde, iç dünyanı temizleme ve kendini bulmayı simgeleyen lotus çiçeği, nilüfer çiçeği ile de benzerlik gösterir. Kutsal sayılan bu çiçek, sonsuz yaşamın simgesi olarak da bilinir.

Lotus Çiçeği Özellikleri  

Geceleri yapraklarını kapatan lotus çiçeği, gün doğumuyla beraber açılmaya başlar ve güneşe merhaba der. Yapraklarının yapısından ötürü tozu ve kiri tutmayan lotus çiçeği, kendini temizleyerek her daim saf ve duru bir görünüm sunar. Nilüfer çiçeği ile çok benzetilen lotus çiçeği arasındaki en belirgin fark, nilüfer çiçeğinin boyu 20 cm’e kadar ulaşırken, lotusun 3 m’ye kadar ulaşabilmesidir. Farklı renklere sahip olan lotus çiçeği, tarihteki farklı coğrafyalardaki sanat eserlerinde de sık sık karşımıza çıkmaktadır.
 

lotus_çiçeği

Lotus Çiçeği Renkleri ve Anlamları

Lotus çiçeğinin farklı renkleri farklı anlamlar taşır. Saflığın simgesi olan beyaz lotus çiçeğinin yanı sıra, sevgi ve tutkunun simgesi olan kırmızı lotus çiçekleri de bulunuyor. Pembe lotus çiçeği, aydınlanmayı temsil ederken, mavi lotus çiçeği ise bilgeliğin sembolü olmuştur.

lotus_çiçeği_renkleri