-
Taze Çiçek

Gönderim Yeri Seçin

Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Filtrele ve Sırala

İç mekanlarınızı ve salonlarınızı bitkilerle süslemek istediğiniz zaman size telgraf çiçeğini tavsiye edeceğiz. Telgraf çiçeği, ışıltılı taç yapraklarıyla göz kamaştıran naif bir çiçektir. Bulunduğu yerin nem dengesini koruyan bitkilerden biri olması nedeniyle çok sık tercih edilen çiçekler arasına girmeyi başarmıştır. Bir masanın üzerinde, bir pencerenin kenarında veya bahçede kolayca yetiştirilebilir. Pijama desenini andıran çizgili görünümünden dolayı  damadın pijama çiçeği olarak da bilinir.

Telgraf çiçeğinin, bakımı ve yetiştirilmesi kolay olan bitkiler arasındadır. Hemen hemen her ortamda verimli bir şekilde büyüyüp çiçek açarlar. Sadece birkaç bakım tekniği bilmeniz onun gelişip büyümesi için yeterli olacaktır. Şimdi bitkileri sevenler ve telgraf çiçeği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için telgraf çiçeğinin bakımı ile ilgili ipuçlarını sıralayalım. Birçok çeşidi bulunan bu çiçeği daha yakından tanımaya ne dersiniz?

 

 

Telgraf Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Toprak Seçimi

Telgraf çiçeğinin toprağının geçirgen olmasına ve mineral bakımından zengin olmasına özen göstermelisiniz. Uygun toprak seçimi yapıldığı zaman uzun süre canlı kalan çiçekleri ile sizi ödüllendirecektir.

 

Sulama

Sulanmayı çok seven telgraf çiçeğinin köklerini çürütmemek için fazla sulamaktan kaçınmanız gerekir. Toprağının nemli kalmasından hoşlanan bu çiçeği kontrollü bir şekilde sulamanız, çiçeğin ömrü açısından çok önemlidir. Uygun ölçülerde su miktarını ayarlayabilmek için sprey şişelerini ya da bitki sulama şişelerini tercih edebilirsiniz.

 

Güneş Işığı

Güneş ışığını çok seven telgraf çiçeğinizin sabah ve akşam saatlerinde güneş ışığı aldığından emin olmalısınız. Yeşil yapraklara sahip olan telgraf çiçeğinin çok fazla güneş ışığı almaya ihtiyacı olmasa da mor yapraklı olanları güneş ışığına her zaman ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden güneş ışığını iyi bir konumdan alan bölgelere çiçeğinizi yerleştirebilirsiniz.

 

Telgraf Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Telgraf çiçeğini çoğaltmak istiyorsanız, pratik adımlardan oluşan çoğaltma tekniğinden faydalanabilirsiniz. Telgraf çiçeğini yapraktan çoğaltma yöntemi ile birden fazla saksıda yetiştirebilir, çoğaltarak bu çiçeği sevdiklerinize hediye ederek mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz. Telgraf çiçeğini nasıl çoğaltacağınızı merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız ipuçlarını inceleyerek uygulayabilirsiniz.

 

 • Öncelikle büyük saksıdaki telgraf çiçeğinin köklerini dikkatlice saksıdan çıkarmalısınız.
 • Filizlenen kökleri ayırıp yeni toprakla birlikte küçük bir saksıya dikmeye başlamalısınız.
 • Bu sayede 3 hafta sonra telgraf çiçeğiniz yeni yerinde sağlıklı bir şekilde büyümeye başlayacaktır.
 • Çok filizleri varsa onları yarım bardak suda birkaç gün bekletip köklerinin çoğalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Filizlenen telgraf çiçeğinizi yeni saksıya gönül rahatlığıyla aktarabilirsiniz.
 • Telgraf çiçeğini çoğaltırken özellikle Nisan ayını seçmeniz gerekir. Ekim ayına kadar çoğaltma işlemini bitirmiş olmalısınız.

 

Telgraf Çiçeğinin Ruh Durumuna Etkisi Var mıdır?

Halk arasına telgraf çiçeği hakkında çok şey söylenir. Bunlardan en yaygın olanı ise, çiçeğin uğursuz olduğuyla ilgilidir. Ama telgraf çiçeği sizce de gerçekten şanssızlık mı getirir? Bu çiçeğin şans ya da şanssızlık getirdiğine dair herhangi bir kanıt olmasa da ruhsal olarak iyi hissettirdiği düşünülmektedir. Çiçeğinize özenle bakıp, yapraklarının çoğalmasını sağladığınız zaman ortaya çıkan çiçek sepeti sizi mutlu etmeye yetecektir.

 

 

Telgraf Çiçeğinin Çeşitleri Nelerdir?

 • Mor yapraklı,
 • Zebra yapraklı,
 • Pembe yaraklı,
 • Yeşil yapraklı,
 • Tüylü yapraklı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

 

Telgraf Çiçeği Evde Nasıl Yetiştirilir?

Su geçirgenliği yüksek olan topraklarda daha çabuk gelişme gösteren telgraf çiçeğini evde yetiştirmek çok kolaydır. Evde bakımı yapılırken geçirgenliği yüksek ve mineral bakımdan zengin toprakları seçtiğinizden emin olmalısınız. Böylece işiniz daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca bitki her ne kadar güneş ışığı sevse de direkt olarak güneş alan alana yerleştirmemelisiniz. Sabah ve akşam güneşinin yeteri kadar alan bir bölüme bırakmanız, bitkinizin daha sağlıklı büyümesine yardımcı olur.