Gönderim Yeri Seçin

Adresin tamamını girmek yerine sadece mahalle veya sokak, hastane, okul ismi gibi bilgiyi girin.
Renkli görüntüsü, zarafeti ve hoş kokusuyla sıkça tercih edilen taze çiçeklerden olan orkideler, aslında göründüğünden çok daha fazla anlam ifade ederler. Orkideleri sevmenizi sağlayacak birçok sebep bulunabilir, ancak biz işinizi kolaylaştırmak ve en önemli sebepleri sıralamak istedik.
Filtrele ve Sırala

Renkli görüntüsü, zarafeti ve hoş kokusuyla sıkça tercih edilen taze çiçeklerden olan orkideler, aslında göründüğünden çok daha fazla anlam ifade ederler. Orkideleri sevmenizi sağlayacak birçok sebep bulunabilir, ancak biz işinizi kolaylaştırmak ve en önemli sebepleri sıralamak istedik. İşte orkideleri sevmek için 6 neden…  

          orkideleri-sevmek-icin-altı-sebep

1-) Simgelediği Kavramlar

Bir çiçeğin nasıl bu kadar fazla anlama sahip olabileceğini merak ediyorsanız, henüz orkide çiçeği ile tanışmamışsınız demektir. Orkide çiçeği; zarafeti, şıklığı, aşkı ve sadakati simgeler. Simgelediği bu kavramlarla özdeşleşen orkide, çiçek açtığı zaman tüm dikkati üzerinde toplayan benzersiz görüntüsü ve harika kokusuyla da insanların gönüllerine taht kurmaktadır. 

2-) Orkide Çiçeği Efsanesi

Orkide çiçeğinin anlamı kadar güzel ve benzersiz olan bir diğer şey ise efsanesidir. Dilerseniz, bu efsaneden biraz bahsedelim size. Maraş’ın Geben yaylasında saçları mis kokan, Orkis adında güzeller güzeli bir prenses yaşarmış. Orkis, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kimseler uyanmadan kalkıp dağ eteklerine yolculuk edermiş.
Bir gün Prenses Orkis’in eteğine yemyeşil kırlarda oturduğu esnada beyaz renkli bir leylek konmuş. Leylek o kadar güzelmiş ki Prenses Orkis leyleği, leylek ise prensesi izlemeye dalmış. Daha sonra günün batıp havanın karardığını fark eden Prenses Orkis hızlı bir şekilde yerinden kalkarken leyleğin kanadı kırılmış. Prenses Orkis bu duruma çok içerleyip üzülmüş ve kendi saçından bir tel koparıp kanadı kırılan leyleğin kanadını saç teliyle sarmış ve tam o anda beyaz leylek, yakışıklı bir delikanlı suretine dönüşmüş. Bunun üzerine Prenses Orkis’in şaşkınlıktan dili tutulmuş.
Yakışıklı delikanlı uzun senelerdir dağlarda, taşlarda ve kırlarda Prenses Orkis’i aradığını söylemiş. Bir araya gelen yakışıklı delikanlı ve Prenses Orkis havalar soğuyana kadar ayrılmamışlar. Fakat havalar soğuyup kış gelince, yakışıklı delikanlı gitmesi gerektiğini söylemiş. Ancak ne olursa olsun geri döneceğine dair söz vermiş. Böylelikle Prenses Orkis beklemeye başlamış, bir gözü sevdiğinin hasretiyle ağlarken diğer gözü ise geleceğini ümit edip gülermiş.
Beklemeye dermanı kalmayan Prenses Orkis, rüzgârın içerisinde toz olup dağa doğru savrulmuş ve Prenses Orkis’in mis kokusu tüm dağı dört bir yandan sarmış. Daha sonra insanlar, Prenses Orkis’in kendini rüzgâra verip dağa savrulduğu yerde bir çiçek bulmuşlar. Dünya üzerinde sadece Geben Yaylası’nda yetişen bu çiçeğe de Maraş Orkidesi ismini vermişler.

          orkide-cicegi-efsanesi

3-) Fiziksel Şikâyetlere Olan Faydası

Orkide çiçeği son zamanlarda çoğunlukla dekoratif bir ev bitkisi olarak tercih edilse de, geçmiş zamanlarda Çinliler orkide çiçeğini ateş ve şeker hastalığının yanı sıra, akciğerleri ve böbrekleri tedavi etmek için kullanırdı. Zira orkidenin sağlık açısından önemli faydaları vardı. Bu faydaları şu şekilde açıklayabiliriz:
Balgam Söktürür: Orkide çiçeği, balgam şikâyeti olan kişiler için balgam söktürücü bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple de bitkisel tedaviler için sıkça kullanılan bir bitkidir. Orkidenin yaprakları göğsü yumuşatarak balgamı söküp rahatlamayı sağlar.
Kabızlığı Engeller: Orkide çiçeği ayrıca kabızlığın da önüne geçen özelliklere sahiptir. Bağırsakları rahatlatarak bağırsakların daha rahat ve düzgün çalışmasını sağlar. Böylece, kabızlık şikâyet